Informacje

Po śmierci bliskiej osoby niejednokrotnie odczuwamy silne emocje, które mogą poważnie utrudnić podejmowanie niezbędnych w takich przypadkach działań. Mając to na uwadze, proponujemy zapoznanie się z ważnymi informacjami na temat postępowania po zgonie:

Etap pierwszy:

W domu:

Gdy nastąpi śmierć, należy wezwać lekarza, aby stwierdził zgon. Lekarz rodzinny lub lekarz pogotowia powinien wystawić kartę zgonu, która jest podstawą dla zakładu pogrzebowego do zabrania ciała zmarłego do chłodni.

W szpitalu:

W przypadku śmierci w szpitalu – kartę zgonu wystawi lekarz prowadzący.

W hospicjum:

W przypadku śmierci w hospicjum – kartę zgonu wystawi lekarz prowadzący.

Nieszczęśliwy wypadek – obecność policji/prokuratora:

Sprawą zajmuje się prokuratura. W takim przypadku konieczna z reguły jest sekcja zwłok, możliwe jednak jest też odstąpienie od jej wykonania. Następnie udajemy się do prokuratury w celu wydania zezwolenia na pochowanie zwłok.

Kartę zgonu odbiera nasza Firma w miejscu wykonania sekcji.

Etap drugi:

Z Kartą zgonu, dowodem osobistym Osoby zmarłej i swoim kierujemy się do Urzędu Stanu Cywilnego – w miejscowości, gdzie nastąpił zgon.

Będą również potrzebne informacje o Osobie zmarłej:

  • stan cywilny
  • data i miejsce zawarcia związku małżeńskiego
  • nazwisko rodowe matki Osoby zmarłej
  • Na podstawie tej dokumentacji uzyskamy akt zgonu.

Należy pamiętać, że w każdym przypadku to rodzina osoby zmarłej decyduje o wyborze firmy pogrzebowej. Niezależnie czy osoba zmarła w szpitalu, który ma podpisaną umowę z wybraną firmą, czy był to nieszczęśliwy wypadek, a prokuratura ma podpisaną umowę z wybraną firmą – o tym, jaki zakład pogrzebowy zajmie się organizacji pogrzebu, zawsze decydują Najbliżsi zmarłego.

DO URZĘDU STANU CYWILNEGO ZAWSZE KIERUJEMY SIĘ W MIEJSCU, GDZIE OSOBA ZMARŁA – NIE SUGERUJEMY SIĘ MIEJSCEM ZAMELDOWANIA!